Miód rzepakowy
Aktualnosci Ul warszawski Ul wielkopolski Multimedia Kupie sprzedam pszczoly







Kup miód rzepakowy


Odbiór osobisty :

Mapa dojazdu

Jesteśmy członkiem SPP

Mapa dojazdu

Na naszej stronie w zakładce Multimedia można znależć zdjęcia przedstawiające budowę ula warszawskiego poszerzanego i wielkopolskiego. Z uwagi na ogromne zainteresowanie różnych środowisk: pszczelarzy, stolarzy i innych postanowiłem na stronie przeznaczyć konkretne miejsce, w którym krok po kroku od najprostszej strony ukażę w formie opisu słownego oraz zdjęciowego w jaki sposób zbudować ul warszawski oraz wielkopolski. Rozpocząłem budowę ula wielkopolskiego w mojej stolarni i przedstawiam Państwu krok po kroku jak wykonać własny ul.


Filmik ukazuje pracę w pasiece w ulu warszawskim poszerzanym

Krok 1. Obrobione wcześniej deski do wymiaru 38x3x8cm ustawiamy na stole roboczym równolegle w odległości mierząc po krańcu 27cm

ul wielkopolski

Krok 2. Przy pomocy kątomierza (ja posługuje się dwoma jednak najwygodniejszy dla mnie i najlepszy z uwagi na dokładność jest kątomierz budowlany dla mnie ważne było aby był on jednolity bez połączeń np. na nity) pilnujemy kątów i przykładamy do desek przygotowaną wcześniej deske np. o rozmiarze 26x4x1,2cm. Proszę zauważyć, że od krawędzi deska jest obniżona o 1cm. Następnie nawiercamy otwory i wkręcamy po jednym wkręcie u góry i na dole.

Ściana boczna ula wielkopolskiego

Krok 3. Cały czas sprawdzamy obustronnie dwa wymiary: widoczne na zdjęciu 27cm oraz kąty proste.

Wymiary ściany wewnętrznej ula wielkopolskiego korpusowego

Krok 4. Tak wygląda gotowa ściana boczna ula wielkopolskiego korpusowego na zdjęciu widać jeszcze nie nawiercone otwory i nie wkręcone wkręty.

Gotowa ściana ula wielkopolskiego

Krok 4. Widok boczny

Widok na skończoną ścianę boczną

Widok na dwie ściany boczne

Krok 5. Teraz bardzo ważny krok bierzemy kolejne obrobione deski na wymiar 55,5x3x8cm, deseczki o wymiarze 27x4x1,2cm umieszczamy na deskach ale od lewego i prawego boku zostawiamy przestrzeń o wymiarze 9cm. Tym razem desek już nie ustawiamy z wpustem na 1cm. Tak jak wcześniej mierzymy kąty proste odległości między deskami wynoszą również 27cm. Nawiercamy otwory oraz wkręcamy wkręty. Ściana tylnia już jest gotowa.

Wielkopolski ul ściana tylna

Krok 6. Tym razem powtarzamy całkowicie krok 5 w 100%. Na tak wykonanej kostrukcji kreślimy okienko o rozmiarze przykładowo 3x10cm i wycinamy wyrzynarką otwór, przez który pszczoły wchodzą i wychodzą z ula. Przyjmuje tak duży wlotek ponieważ wykonam do niego specjalne wkładki które będą ograniczały jego wielkość jednak ule wielkopolskie są ulami ciasnymi i w upalny dzień ciężko jest utrzymać niską temperaturę. Brak dobrej wentylacji i wysoka temperatura sprzyja nastrojowi rojowemu.

wielkopolski korpusowy ściana przednia

ściana przednia

Krok 7. Ustawiamy wszystkie ściany na stole roboczym, kątownikiem sprawdzamy kąty.

Wielkopolski ul ściana tylna

Krok 8. W miejscu widocznym na zdjęciu wkręcamy wkręty, operację wykonujemy na czterech ścianach ula wielkopolskiego ale pamiętamy o ważnej sprawie, tak w tym kroku jak w każdym poprzednim przed wkręceniem wkręta wcześniej nawiercamy otwór wiertłem.

wielkopolski korpusowy ściana przednia

Krok 9. Przyszedł czas na wykonanie podłogi w naszym ulu. od spodu przykręcamy deski o długości 55,5cm a grubości mięszy 2-3cm, nie zalecam szerodości deski większej niż 6-8cm ponieważ może to spowodować wykręcanie(odkształcanie desek) a to wpłynie na zmianę wymiarów i kątów gdyż jak wiemy drewno zawsze pracuje.

Podłoga w ulu wielkopolskim

Krok 10. Wykonujemy teraz tunel który składa się z trzech elementów, przy jego połączeniu oprócz wkrętów używamy kleju wodoodpornego. Jest to miejsce szczególnie narażone na wilgoć i tą którą pszczoły wentylują z ula na przykład przy dużym wziątku jak i tą z zewnątrz w wilgotne dni. Po zmontowaniu tunelu przykręcamy go do naszego ula jako przedłużenie wejścia.

Tunel dla pszczół w ulu wielkopolskim

Tunel dla pszczół w ulu wielkopolskim

Krok 11. Przyszedł czas na ocieplenie. Wycinamy na wymiar stropian w tym wypadku o grubości 8cm. Jak wspominałem już powyżej ule wielkopolskie są ulami ciasnymi i mają słabą wentylację co prowadzi do rójki dlatego stosuje duże wlotki oraz grubą izolację. Styropian zarówno izoluje ul przed zimnem zimą co dla mnie jest nieco mniej ważne oraz izoluje przed gorącem w lecie. Do ocieplenia uli bardzo dobre jest stosowanie ususzonego mchu lub trocin jednak nie pyłu z pilarki a grube trociny na przykład z grubościówki. Ja już nie stosuje tych rozwiązań z kilku powodów, jedno z nich to ule ocieplone w ten sposób są baaardzo ciężkie a moja pasieka jest wędrowna. Ule z ociepleniem ze styropianu są lżejsze i łatwniej mi je wywozić na pożytki.

W jaki sposób ocieplić ul.

Krok 12. Teraz przyszedł czas na obicie naszego ula boazerią na zewnątrz. Boazerie wysuwamy o 1cm ku górze.

Boazeria na zewnątrz ula. Obicie ula na zawnątrz

Tunel dla pszczół w ulu wielkopolskim

Krok 13. Każdą listewkę zewnętrzą frezujemy na 1cm od góry i na głębokość 2mm. Ułatwi nam to zakładanie korpusu na gniazdo.

Frez na obiciu

Krok 14. Wykonujemy korpus do ula wielkopolskiego. Wszystkie kroki wykonywaliśmy jak uprzednio, oprócz podłogi i wylotka.

Korpus do ula

Krok 15. Nadal kroki jak uprzednio, ocieplamy korpus, pewna zmiana ujawni się w kroku kolejnym gdy będziemy montować boazerię ula.

Ocieplenie korpusu ula

Krok 16. Montując boazerię od dołu korpusu zostawiliśmy wcięcie na około 6mm.

Wcięcie w korpusie

Zakładka od spodu

Krok 17. Jednocześnie listwa od boazeri od góry wysunięta jest na około 3,4cm

Wcięcie w korpusie

Krok 18. Tak wyglada ul wielkopolski

wielkopolski

Krok 19. Tak wygląda ul wielkopolski z korpusem

ul wielkopolski z korpusem

Krok 20. Do wystającej boazeri korpusu dokręcamy listwę o wysokości około 4,4cm, dzięki temu uzyskamy zakładkę do montażu daszku do ula wielkopolskiego

listwa górna

listwa w korpusie górnym

Krok 21. Docinamy na pile tarczowej cztery deski które skręcamy razem na korpusie. Na każdym narożniku zostawiamy około 2-3minimetry luzu na każdej desce. Dodatkowo dwie deski przecinamy aby wykonać spad na daszku. Na jednym z narożników listwy odmierzamy około 2cm rysujemy linię do drugiego narożnika a następnie przecinamy na pile.

deski na daszek

Krok 22. Do pokrycia daszku można wykorzystać płytę OSB jest to jedyne miejsce w ulu w którym wydaje mi się zasadne użycie tej płyty. Z każdego boku płyta wystaje na około 4cm.

daszek z płyty OSB

Krok 23. Płyta OSB jest podatna na uszczerbianie i kruszenie się szczególnie przy gospodarce wędrownej kiedy na czas transportu demontuje się daszek. Trzeba ją wzmocnić deskami dookoła.

Deska do płyty OSB

Krok 24. Tak wygląda daszek od wewnątrz. Pozostaje jeszcze pokryć go papą i wyciąć otwory wentylacyjne. Lepiej je jednak wykonać wcześniej ja z zapomnienia zrobię je teraz co będzie bardziej czasochłonne.

Widok na daszek od wewnątrz


Wokół naszej pasieki 51%terenów to czyste lasy

Zdrowy miód rzepakowy - zdrowe serce

O nas Polecane strony